Vyberte stranu

Pierre Auguste Renoir – Maliar krásy

Jeden zo zakladateľov impresionizmu, známy svojimi farebnými obrazmi, milovník krásy a večne inšpirujúci maliar. Jeho obraz Zábava v Moulin de la Galette sa predal za 78 miliónov dolárov.

Renoir - Obed lodníkov

Narodil sa ako syn krajčíra v meste Limoges. Keď mal tri roky presťahovali sa do Paríža, kde bývali blízko Louvru. V trinástich rokoch pracoval ako maliar porcelánu v jednej z parížskych tovární. Už vtedy si jeho nadriadení všimli, že mladý chlapec má talent a nechali ho zdobiť poháre a taniere podľa vlastnej fantázie. V práci skončil, keď zamestnancov nahradila strojová výroba. Preorientoval sa na maľovanie interiérových dekorácií.

Umelecké začiatky

Auguste Renoir fotografický portrétKeď mal Renoir (1841 – 1919) dvadsaťjeden rokov, zapísal sa do umeleckej školy École des Beaux-Arts v Paríži. V tom čase často navštevuje Louvre, kde ho fascinujú maliari ako Peter Paul Rubens, ktorého štýl sa aj pokúšal napodobniť. Počas štúdia spoznal ďalších neskôr významných maliarov ako Alfred Sisley (1839-1899), Frédéric Bazille (1841-1870) alebo Claude Monet (1840-1926). Keď sa ich ateliér uzavrel, mladí a chudobní študenti, ktorí nemali ani na farby, sa vydali do prírody maľovať a hľadať inšpiráciu.

Maliar sa stáva známym

Niet pochýb o talente mladého maliara, ktorý čoskoro začne získavať renomé a zriadi si vlastný ateliér. Menej maľuje v prírode a viac času trávi maľbou postáv a portrétov. Práve portréty významných ľudí, ktorých zakázky dostaval vo veľkom počte, mu umožňujú mať spoľahlivé živobytie, hoci nepredstavujú umelecký smer, ktorý ho najviac zaujíma.

“Bolesť pominie, ale krása ostáva.”

V roku 1874 visí 6 jeho obrazov na vystave impresionistov, avšak táto výstava v danej dobe nemá dobré hodnotenie od kritikov. Zúčastňuje sa aj na tretej a štvrtej výstave impresionistov, no neskôr zmení svoje zameranie. Následne sú jeho obrazy umiestnené v prestížnom Salóne. V tom čase, kedy prežíva úspech, dostavuje sa umelecká kríza a odchádza do Alžírska, Španielska a Talianska hľadať inšpiráciu a nový štýl.

V roku 1890 sa ožení s krajčírkou Aline Charigot (1859-1915), s ktorou má troch synov. Pierre a Jean sa stanú známymi filmármi. Manželka Aline sa vyskytuje na mnoho jeho obrazoch, napríklad na obraze Obed lodníkov sa nachádza vľavo so psíkom (viď obrázok nad článkom).

Neskoré obdobie

Ku koncu života sa mu nevyhýbajú zdravotné problémy. Reumatizmus mu spôsobuje veľké bolesti pri práci. Dochádza k deformácii jeho rúk. Aby mohol maľovať, musia mu vložiť štetec do prstov a posúvať plátno. V tom čase sa pokúša tvoriť sochy, ale choroba mu to znemožňuje. V poslednom roku života ešte navštívi Louvre, kde vidí svoje diela.

Maliarov odkaz

Jeho meno je všeobecne známe a predstavuje maliara, ktorého diela sú najčastejšie kopírované. Najdrahším predaným obrazom je Zábava v Moulin de la Galette, ktorý vznikol v roku 1876. Obraz zachytáva nedeľné popoludnie zabávajúcich sa ľudí v Montmartre, mestskej časti Paríža. Olejomaľba má rozmery 131x175cm a dnes ju môžete nájsť v Musée d´Orsay v Paríži. Existuje ešte druhá, o niečo menšia verzia tohto obrazu, ktorá sa predala za 78 miliónov dolárov a svojho času patrila k jedným z najdrahších obrazov na svete.

0
Prázdny košík