Vyberte stranu

Sandro Botticelli- Zrodenie Venuše

Ak hľadáte niečo svieže, krásne a úplnú klasiku s talianskym nádychom, potom je tu pre vás obraz od renesančného maliara Sandra Botticellio. Volá sa Zrodenie Venuše

botticelli zrodenie venuse

Sandro Botticelli sa narodil v roku 1445 vo Florencii v meste, kde sa práve rodila renesancia. Bolo to to isté, ako keď ste sa ako filozof narodili v starovekom Grécku. Jednoducho boli ste v centre intelektuálnej zmeny. Patrí k veľkej trojke renesančných umelcov, medzi ktorých radíme aj Leonarda da Vinci a Michelangela.

Narodil sa ako Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi a meno Botticelli si zvolil podľa talianskeho slova, ktoré by sme mohli voľne preložiť ako súdok. Jeho otec bol garbiar a zo svojho syna chcel urobiť zlatníka, no tomu učarovali farby a obrazy a rozhodol sa vydať na cestu maliara.

 

V roku 1485 dokončil obraz Zrodenie Venuše pre Lorenza Mediciho, ktorý si ho objednal pre svoju vilu di Castello. Zachytáva grécky mýtus o zrodení bohyne Afrodity z morskej peny. Botticelli ako jeden z prvých maliarov sa obracia na scény z antiky namiesto typické motívy z biblie.

Obraz vznikol pod vplyvom Angela Poliziana (1454-1494), známeho florentského humanistu a dvorného básnika Mediciovcov. Poliziano písal vo svojej básni takto:

Dievka nadpozemskej krásy stojí na mušli, ktorú zmyselní Zafírovia ženú k morskému brehu a nebesia ako by sa z toho radovali…Mohli by sme prisahať, že sa bohyňa práve vynorila z vĺn…

Zmena vo Florencii ako aj v živote Botticelliho nastáva v roku 1494, kedy francúzske vojská kráľa Františka dobýjajú Florenciu a vyhaňajú Mediciovcov. Nasleduje obdobie krutovlády kresťanského fanatika Savonarolu, ktorý kritizuje poživačnosť a zameranie sa na krásu Florenťanov. V meste nastáva od jeho vedením teror. Botticelli sa začína do istej mieri stotožňovať s tým, čo hlása a začína byť čoraz viac duchovne zameraný. Dokonca aj sám necháva spáliť niektoré svoje práce.

Po skončení teroru od vedením Savonarolu už ostáva Botticelli viac duchovne zameraný, čo je vidieť na jeho obrazoch. Zachytáva kresťanské scény ako ukrižovanie a prechádza postupne až k mystickým témam.

Zmiera vo Florencii ako 65 ročný. Takmer celý život prežil na mieste, kde sa narodil. Jeho vplyv a videnie sveta, zachytenie krásy, to všetko nám zanechal ako odkaz, ktorý nás doposiaľ fascinuje.

botticelli zrodenie venuse

Ak aj vy túžite mať doma obraz Zrodenie Venuše od maliara Botticelliho, môžete si ho objednať od nás.

99,00 

0
Prázdny košík