Vincent van Gogh – Slnečnice

Jeden z najslávnejších obrazov histórie od Vincenta van Gogha. Obraz namaľoval v roku 1888 a v súčasnosti ho môžete nájsť v Národnej galérii v Londýne.

vincent van gogh slnecnice

V skutočnosti sa nejedná o jediný obraz slnečníc, ale je ich viacero. Van Gogh slnečnice maľoval v dvoch sériách. Prvú v Paríži, avšak tie boli zachytené na zemi, boli odkvitnuté a takmer suché. Druhú sériu namaľoval v Arles a práve táto je najznámejšia. Na rozdiel od prvej série sú slnečnice umiestnené vo váze. Ako van Gogh písal svojmu bratovi Theovi, chcel si týmito obrazmi vyzdobiť ateliér zvaný aj Žltý dom, ktorý mal zdieľať s ďalším maliarom Paulom Gauguinom. A práve štvrtý obraz z tejto série si môžete kúpiť v našom eshope.

Jednotlivé obrazy zachytávajú slnečnice v rôznych podobách životného cyklu. Niekde sú plne rozkvitnuté, inde mierne povednuté až po štádium začínajúceho usýchania. Zaujímavé je tiež použitie rozličných odtieňov žltej. Práve v tom čase vyvinuté nové pigmenty to van Goghovi umožnili.

slnecnice prva verzia

Slnečnice: Prvá verzia

Súkromná zbierka

Six_Sunflowers_1888

Slnečnice: Druhá verzia

Zničený počas 2. svetovej vojny

van gogh

Slnečnice: Tretia verzia

Mníchov, Nemecko

vincent van gogh slnecnice

Slnečnice: Štvrtá verzia

Londýn, Veľká Británia

Slnečnice od van Gogha sa stali fenoménom a zrejme nie je nikto, kto by o nich v živote nepočul. Žltá farba, ktorá je pre ne charakteristická sa stala poznávacím znamením van Gogha a neraz sa s ním aj identifikuje.

vincent van gogh slnecnice

Ak aj vy túžite mať doma obraz Slnečnice od maliara Vincenta van Gogha? Môžete si ho objednať od nás.

3,00 

0
Prázdny košík